24/09/2025 0 Kommentarer
Fredagsklubben: Foredrag v/Lis Mærsk: Nætterne begyndte om formiddagen
Fredagsklubben: Foredrag v/Lis Mærsk: Nætterne begyndte om formiddagen

Nætterne begyndte om formiddagen..
Under retsopgøret i Danmark efter 2. verdenskrig blev 46 mænd henrettet for landsforræderi. Samtidig med at frihedsbudskabet lød i radioen om aftenen den 4. maj, blev udarbejdelsen af et retsopgør sat i værk ud fra allerede nedskrevne skitser og siden blev dødsstraffen genindført. Foredraget handler ikke om skyldsspørgsmål, jura og de forfærdelige ugerninger, der førte til dommene. Det handler om de mennesker - de dømte, fængselspersonale, politimænd og præster – der stod midt i begivenhederne. Hvad forventede staten af disse personer? Hvad skete der egentlig? Og hvordan oplevede de forskellige parter hinanden? Det er ikke hyggeligt, men det er virkeligt. Kom og hør beretningen om en næsten fortiet del af vores lands historie.
Har du brug for at komme ud og tale med andre, så er der en god lejlighed til det i Fredagsklubben, hvor vi drikker kaffe/te og hygger os sammen. Alle er velkomne og man behøver ikke melde sig til i forvejen.
Vil du vide mere om Fredagsklubben, kan du kontakte sognepræst Anne Elise Nielsen.
Der er mulighed for at bestille kirkebil til sammenkomsterne for gangbesværede, som har bopæl i Gladsaxe Sogn. Henvendelse herom til kordegnekontoret på 39 67 74 73 senest fredag inden kl 12.00.
Kommentarer