Dåb og navngivning

 

Navngivning

Hjertelig tillykke med den lille ny.

Det er jer som forældre, der giver jeres barn navn. Men det er først officielt, når det registreres. Det kan ske på www.borger.dk inden for det første halve år, eller i forbindelse med dåb. 


Velkommen til dåb i Gladsaxe kirke

Alle børn og voksne har ret til at blive døbt og i Gladsaxe Kirke byder vi alle velkommen. Uanset hvor gammel man er og hvor man bor, kan man altid blive døbt i vores kirke. 

Vi har dåbsgudstjenester hver lørdag hele året rundt og ellers er der mulighed for at blive døbt om søndagen i Højmessen. Vi finder en model, der passer dig og din familie bedst. 

Forespørgsel på dåb kan ske ved at ringe til kordegnen på 39 67 74 73 eller sende en mail på gladsaxe.sogn@km.dk. 

Forberedelse til dåb

Inden dåben aftales et møde med præsten, hvor dåbens betydning og alle praktiske forhold drøftes. 

Til brug for registrering af dåben skal I oplyse navn og adresse på minimum 2 faddere og maksimalt 5 faddere.

For at kunne være fadder, skal man selv være døbt med den kristne dåb i folkekirken eller en anden kristen kirke. Man er gammel nok til at være fadder, når man er konfirmeret eller har nået konfirmationsalderen.